A | B | C | D | E | F | G | H | CH | I | J | K | L | M | N | O | P | R | S | T | U | V | W | Z

Seychely - Cestopisy

Seychely 2013

Pokud pátráte po informacích a zážitcích z dovolené na Seychelech, možná právě náš cestopis z 15ti denního pobytu vám pomůže....

Milý čtenáři/cestovatelé,

jelikož jsme měli tu čest navštívit loni Seychely a před naším odjezdem jsme na internetu nenašli mnoho cestopisů či recenzí, rozhodli jsme se ve formě několika řádků předat dál naše zážitky a zkušenosti. Snad pomůžou všem, kteří cestu na Seychely zvažují nebo jí již mají zařazenou ve svých itinerářích.

Navštívit Seychely byl můj sen již od dětství a vzhledem k tomu, že přítele sen bylo potápět se v Indickém oceánu, nebylo těžké se pro tuto destinaci rozhodnout. O to více pak s ohledem na přívětivé podnebí, které tam v průběhu celého roku panuje. Jelikož jsme značně limitováni zaměstnáním, byl takřka jediný možný termín pobytu červen a ne všechny exotické destinace jsou v tomto období vhodné (na hodně místech je zima a období dešťů).

Zájezd jsme začali hledat již v únoru a v podstatě jen u německých CK (ceny u českých CK jsou téměř dvojnásobné). Nakonec se nám podařilo dokonale skloubit výhodnou cenu německé CK a pohodlí servisu české agentury, když jsme na internetu objevili cestovní agenturu Nacesty.cz, která nabízí německé zájezdy za velmi příznivé ceny. A tak jsme neváhali a zakoupili 15ti denní zájezd včetně snídaně s odletem z Mnichova. Let byl s Etihad Airways a také bez sebemenšího problému. Celkem trval cca 10 hodin (6 hodin z Mnichova do Abu Dhabi a pak 4 hodiny z Abu Dhabi na letiště ve Victorii (Seychely).

Ubytování jsme měli zajištěné v hotelu Le Relax na ostrově Mahé – největší ze Seychelských ostrovů, kde je i letiště a hlavní město. Obrovskou výhodou při volbě tohoto hotelu bylo, že majitel provozuje stejné hotely i na ostatních ostrovech (Pralin a La Digue ) a umožnil nám tak v rámci pobytu přejezd a přenocování i na těchto ostrovech, což nám ušetřilo spoustu času a peněz.

1. Ostrov Mahé

Prvních několik dní jsme strávili cestováním po ostrově Mahé. Vypůjčili jsme si auto (cena cca 30 EUR za den), zakoupili mapu a vyrazili vstříc krásným plážím. Ačkoliv ostrov je největší, neočekávejte, že na každém rohu bude pláž jako vystřížená z katalogu a nebudete tak vědět, kterou dříve navštívit. Opravdu krásných pláží je tam pouze několik. Jedna z nich byla přímo pod naším hotelem – Anse Royale. Další pak Beau Vallon v severní části ostrova, Sunset beach (zde přítel při šnorchlování viděl i želvy a rejnoky a jak již název napovídá, je zde přenádherný západ sluníčka). Za návštěvu také stojí hlavní město Victoria a místní tržiště. Neočekávejte však nic velkého ani mnoho obchůdků. Zejména pak vkusné obchůdky se vkusnými suvenýry. Obchody jsou hodně jednoduché a sortiment velmi základní. Co se týče nákupu potravin tak na nejlepší úrovni byly obchody ve vlastnictví Indů (jsou čisté a sortiment poměrně široký za dobré ceny). My jsme měli ubytování pouze se snídaní tudíž jsme byli na nákupech téměř každý den (stravování v restauracích je poměrně drahé). Co se týče snídaní tak nevím jak fungují jiné hotely, ale v tom našem byla servírovaná (nikoliv švédské stoly) a velmi skromná. Pro mnoho našich krajanů by se to mohlo stát předmětem stížnosti ale my jsme v tomto ohledu poměrně nenároční a byli jsme spokojeni. Vše bylo vždy čerstvé a chutné a hlavně vždy milá a usměvavá obsluha.

Obecně kreolská kuchyně je hodně inspirována indickou, tudíž kari a koření můžete očekávat ve většině jídel. Co ale určitě stojí za ochutnání jsou místní ryby. Jsou čerstvé a vždy vynikající. Ačkoliv přímořské destinace navštěvujeme každý rok, tak výtečné ryby z grilu jako měli zde, jsme snad ještě nejedli (nejlepší zejména Red Snapper ).

Na Mahé také počítejte s tím, že svým příjezdem vstoupíte do denního koloběhu místních lidí a jak jsme brzy pochopili, turisté pro ně nejsou až taková priorita jako v ostatních destinacích. Tudíž na smlouvání o ceně a podobných našich návycích můžete ve většině případů zapomenout. Nabídka a cena je daná (ať už se to týká ceny pronájmu vozu nebo výletu) , buď máte zájem nebo ne. Ostrov je i poměrně lidnatý, tudíž doporučujeme obezřetnost při řízení vozidla, zejména pak v okolí hlavního města (chodníky tady téměř neznají). Víkendy jsou pro ně dny poctivého odpočinku a času stráveného s rodinou, velmi často na pláži. Tudíž v sobotu a neděli počítejte, že na plážích nebudete sami ;-).
Za návštěvu určitě stojí i místní vodopády a továrna na výrobu Takamaky (místní rum), pro velmi aktivní jedince je zde i možnost horského výstupu.

Z Mahé se lodním autobusem (Cat Cocos) velmi snadno dostanete na ostrov Praslin (cca hodina plavby). Mějte jen na paměti, že jde o plavbu na oceánu, tudíž slabší jedinci se mohou potýkat s mořskou nemocí. Můj přítel měl v plánu zaplatit si i rybářský výlet na volném moři ale tato hodinová plavba mu stačila, aby své plány přehodnotil, neb i on se přidal ke skupince turistů, jež plavbu protrpěli s papírovým sáčkem u úst. Já naštěstí přežila, zbožňuji horské dráhy a podobné atrakce, tudíž jízda ve vlnách pro mě byla velká zábava.

2. Praslin Přes recepci našeho hotelu jsme si zařídili aby na nás již v přístavu čekali s autem k zapůjčením, tudíž ihned po příjezdu jsme mohli vyrazit objevovat krásy dalšího ostrova. Na Praslin jsme si v našem harmonogramu vyhradili pouze dva dny, tudíž času bylo málo ale rozhodně za to tyto dva dny stály. Na Praslinu je jedna z nejkrásnějších pláží světa - Anse Lazio. Na ostrově se zároveň nachází národní park Unesco, kde jako na jediném místě rostou vzácné Coco de mare.

3. La Digue Z Praslin jsme pak na další dvě noci přejeli na ostrov La Digue (cca 20 min plavby). V našich očích nejhezčí z ostrovů, který musí navštívit opravdu každý kdo na Seychely jede. Ihned v přístavu si vypůjčite kolo (auta zde má jen několik vyvolených místních obyvatel) a s košíkem na řídítkách pak můžete křížem krážem ostrov projet. Je malý, kouzelný a nezapomenutelný. Nikdy nezapomenu, když jsme na kolech sjeli z cesty ve směru dřevěné cedulky s nápisem „Fresh Juice“ a v podstatě se ocitli na zahradě rodinného domu. Nejdříve jsme si mysleli, že jsme špatně ale když během minuty vyběhla z domu místní černoška a přizvala nás ke stolu na terase, pochopili jsme že jsme správně. Během několika dalších minut jsme měli na stole džus z čerstvého ovoce (banán, papaya, meloun, mango…) a poslouchali její vyprávění o Seychelech a co vše musíme na ostrově La Digue navštívit. Snad ještě nikdy jsme neplatili za čerstvý džus s takovou ochotou a vděkem. Na předních příčkách seznamu doporučených míst, které tato dáma vyjmenovala, je rozhodně pláž Anse Source d'argent , Grand Anse a místní skanzen, kde ještě dnes tradičním způsobem vyrábějí kokosový olej, pěstují vanilku….Zakoupení místních produktů je takřka povinnost. Jelikož místní pláže patří k nejkrásnějším na světě (většina z nich se nachází v TOP 10 světa), bude se vám ostrov opouštět se skutečně s těžkým srdcem….

Po návštěvě ostrova Praslin a La Digue jsme před sebou měli několik posledních dní na Mahé, které jsme strávili na plážích, které se nám líbily ze všech nejvíce . Jeden den jsme se ještě vydali na celodenní šnorchlovací výlet spojený s návštěvou Moyenne Island, ostrůvkem který odkázal Angličan Seychellské republice. Ty z ně j udělali národní památku a turisté tak mají možnost si během půl hodinky ostrov projít a pohladit si jednu ze 70 ti suchozemských želv, které po Angličanovi na ostrově zůstaly.

Den před odletem jsme již pouze odpočívali na pláži před hotelem a 15. den jsme s dobrým pocitem odletěli domů. S pocitem splněného snu, ale ve skutečnosti snu, o kterém jsme neměli ani tušení. Seychely mají úplně jiný charakter a atmosféru než jsme si oba představovali, jsou různorodé a svou rozmanitostí lákají a svádějí spíše k aktivní dovolené (klidně i v podobě výstupu do hor) než-li k abosolutnímu relaxu. Tak i tak přeji všem, kdo se na tyto krásné ostrovy chystají, ať se jim tam líbí, najdou si tam to „své“ a stejně jako my si splní svůj sen.

Čím byste se neměli nechat zaskočit :
• Jezdí se zde a řídí vlevo
• Seychely chodí velmi brzy spát (již krátce po šesté je hluboká tma a noční život je takřka nulový) a neexistence chodníků a promenád téměř znemožňuje noční procházky
• I na Seychelech narazíte na nepěkné pláže (plné řas)
• I v období nejmenších srážek může každý den krátce sprchnout a dokonce se může i stát, že celý den sluníčko nespatříte (počasí se mění každých 5 minut a mraky se tvoří a zase mizí velmi rychle)
• O víkendu nebudete na plážích sami

další cestopisy
Fotoalba
albumimgjD9vGjUT

Seychely 2013

05.02.2014
Komentáře
2
Řadit podle času | Řadit podle vláken vzestupně sestupně

Při vkládání příspěvku do diskuze jako neregistrovaný uživatel budete mít u vašeho příspěvku zobrazenu IP adresu

:-) :-( ;-) :-P :-D :-[ :-\ =-O :-* 8-) :-$ :-! O:-) :'( :-X :-)) :-| <3 <:-) :-S >:) (((H))) @};-- \o/ (((clap))) :-@
Martina
07.11.2014 22:38 91.187.63.***
Dotaz - prosím o pomoc 

Ahoj, chytám se na Mahé. Někde jsem četla, že nás z letiště nevezme autobus pokud budeme mít kufry. Je to pravda? Jezdili jste po ostrově i autobusy? Budu moc vděčná za odpověd!!!!

Tina21 10.02.2014 21:11
Skvelé informácie 

Janka - velká vďaka za cestopis s množstvom užitočných informácií, určite to pomôže mnohým,ktorí sa na Seychely či už teraz alebo v buducnosti chystajú.
Ja osobne si ho hneď ukladám ako cenný zdroj informácií :-)
Prečítala som si ho síce už pred pár dňami, ale nedalo mi. musela som sa vrátiť a napísať týchto pár slov, pretože viem, ako spätná väzba poteší 8-)
Želám ešte veľa krásnych ciest na ďalšie úžasné miesta!

  • Anonym (8)
  • Anonym (10)
Zpět na všechny diskuze